— Blog

Olvasd el az általam írt cikkeket, posztokat.

egeszseg_coach_pszichoszomatika_rendszerszemlelet

Egészség coaching – a pszichoszomatika és rendszerszemlélet szemüvegén keresztül

Ismeretlen eredetű fájdalmak, zsibbadások vagy más rejtélyes tünetek és zavarok szinte mindenki életében előfordulnak átmenetileg. Nem mindig derül ki, hogy egy kis fájdalom, fogyás, hízás, alvászavar mitől jelenik meg, majd szűnik meg, mert jön és megy. Van, amikor egy-egy tünet beavatkozás nélkül, magától is megoldódik. Ez teljesen normális, hiszen mind a testi-, mind a lelki rendszereink az egyensúlyra, gyógyulásra, helyreállásra vannak programozva. Amíg képesek megbirkózni a feladattal, nincs is szükség beavatkozásra. De mi van akkor, ha nem oldódik meg? Ha ezer meg ezer kivizsgálás után sincs egzakt válasz, csak találgatás vagy még annyi sem? És mi van, ha felmerül a lelki eredet? Ha ismerősek a fenti kérdések, olvass tovább…

pszichoszomatikus_coaching_health_coaching

A pszichoszomatikus tünetek valóságosak!

A lelki eredetű fizikai tüneteket és betegségeket még ma is egy nagyon igazságtalan, ítélkezéssel teli légkör veszi körül. A pszichoszomatikus tüneteket sajnos még sokszor szakorvosok is összekeverik a hipochondriával, a pánikbetegséggel és a mentális betegségekkel, annak ellenére, hogy ezeknek semmi közük egymáshoz. Egy ilyen pácienssel gyakran nem is tudnak megfelelő empátiával kommunikálni az egészségügyi szakemberek sem. Akinek pszichoszomatikus problémája van, mentálisan teljesen ép és egészséges személy, akinek valóságos fizikai problémái vannak. Nem képzeli be őket, nem pánikroham által generáltak és végképp nem szándékos, kontrollálható tünetekkel küzdenek. A szenvedésük és korlátozottságuk teljesen valós és nem ők döntik el, „mikor hagyják abba a tünetelést”.

egeszsegugyi_bantalmazas_egeszsegügyi_szupervizio

Bántalmazás az egészségügyben – 2. rész

Amikor a páciens vagy a hozzátartozó bántalmazza az egészségügyi dolgozót, mindig nagyon kényes helyzet, hiszen rengeteg faktort kell egyszerre figyelembe venni. A páciens fizikális, mentális és emocionális állapota rendkívül fontos, hiszen nem feltétlen szándékos a verbális vagy nonverbális támadói fellépés. A hozzátartozó szintén kiszolgáltatott helyzetben van és fokozott stressz állapotában van hozzátartozója miatt. A kiszolgáltatottság, a kontextuális hatások, egyéb körülmények és az egészségügyi dolgozó viselkedése is befolyásolhatja mind pozitív mind negatív irányba a folyamatokat. De mit tehetünk ilyen esetekben?

alva-eves-egeszsegcoaching

Alva evés – Van megoldás!

Az alvás közbeni evés azaz alva-evés - mely a paraszomniák egy fajtája -, klinikai értelemben mind az alvászavarok mind az evészavarok kategóriájába tartozhat, de valójában ez egy sokkal makacsabb, komplexebb tudatalatti mechanizmus. Egy mély elakadással való küzdelem diszfunkciós megoldására próbálja felhívni a figyelmet. Egy tudatot megkerülő „cry for help”, mely csak egy felszínen látható tünet, de nincs túl sok köze a valódi okhoz. Ahhoz viszont elég hatékony szomatizációs stratégia, hogy végre szakemberhez forduljunk és elkezdjük rendbe tenni az (érzelmi) életünket.

NorahCoaching logó

Facebook

Instagram

Linkedin

— Kapcsolat