Szolgáltatás
Szakmaspecifikus Kommunikáció
Kommunikációs Placebok és Nocebok
A jövő professzionális egészségügyi dolgozója nem csak orvostechnikai és fizioterápiás módszerekben ill. eszközökben gondolkodik, hanem tisztában van azzal, hogy az elsődleges „eszköz”, amit használ, az ő maga. A saját egyéni és szakmai személyisége, működése, melyet az egészségügyi szakmai mentoring és szupervízió keretein belül tud fejleszteni ill ugyanilyen erőteljes eszköz a szakmai kommunikációja, melyben mindez tükröződik. Lehet bárki bármilyen jól képzett, nagyszerű szakember, ha nem képes partnerként, megfelelő minőségben kommunikálni a pácienseivel, a praxisának hosszútávú sikertelensége borítékolható. Ezzel szemben, a magas érzelmi intelligenciájú, jól kommunikáló, de kevésbé képzett kollégák hatékonysága hatványozottan nőni fog.
Számos kutatás igazolta, hogy az egészségügyi kommunikáció és a kontextuális hatások alakítása által képesek vagyunk közvetlenül hatni a páciens belső gyógyulási mechanizmusaira. Képesek vagyunk konkrét biokémiai és biofizikai változásokat generálni a pácienseink szervezetében csupán azzal, ahogyan megjelenünk, viselkedünk ill. azzal, ahogyan a pácienssekkel kontaktusba lépünk verbális és nonverbális tekintetben.
A már ismert placebo hatás sem a „pirulától” válik gyógyhatású tényezővé, hanem a (verbális és nonverbális) kommunikációs körülmények által, amik közepette a páciens megkapja. Képesek vagyunk a páciens gyógyulási folyamatait facilitálni, gátolni, sőt még traumatizálni is tudjuk a pácienseinket (nocebo), ha nem megfelelően kommunikálunk velük. A mai egészségügyi rendszer sajnos ontja magából a kiégett és helytelenül kommunikáló egészségügyi dolgozók által traumatizált pácienseket, aminek egyenesági következménye a rossz kooperációs hajlam, a krónikus fájdalomszindrómák számának növekedése és sok más káros pszichológiai és fiziológiai probléma. Ennek gátat szabni pedig egy módon lehet: Paradigmaváltással! Ennek az egyik kulcsa a kommunikációs placebok etikus, tudatos és hatékony használata valamint a kommunikációs nocebok (pl. traumatizálás) tudatos kerülése.
Miben segít a NorahCoaching Szakmaspecifikus Kommunikációfejlesztés?
- Kezdő szakemberként kevés módszerrel is maximális önbizalommal és hatékonysággal működhess.
- A páciensek és kollégák együttműködésének megnyerésében, a kétoldali partneri viszony megerősítésében.
- Kellemetlen, nehéz szituációk, konfliktusok szakszerű kezelésében.
- Krónikus, „nehéz” esetek kezelésében.
- A professzionális hatás és működés fejlesztésében.
- A kommunikációs placebók etikus, tudatos alkalmazásában.
- A kommunikációs nocebók és traumatizáló kommunikáció kiiktatásában.
A NorahCoaching Szakmaspecifikus Egészségügyi Kommunikációs tréning effektusai tudományos kutatások által feltérképezett mechanizmusokon, jól alátámasztott módszereken és eszközökön alapuló hatékony kommunikációs-stratégiai eszközök. Az ilyen módon fejlesztett, tudatos kommunikációval bizonyítottan növelhető az egészségügyi kezelések hatékonysága. A „kommunikációs placebok” egy kulcsfontosságú fejlesztendő terület, amennyiben valaki professzionális szinten szeretne egészségügyi szolgáltatást nyújtani.
A NorahCoaching kommunikációs tréning/workshop/egyéni fejlesztés teljesen evidence based alapokon álló, kutatás-alapú, tapasztaltan bevált módszer, melynek lényege, hogy a legfontosabb pszichológiai-, neurofiziológiai- és kommunikációs eszköztár fúziójával a terapeuta (gyógytornász, orvos, stb.) képes legyen teljesen egyénre szabottan, önazonosan szintetizálni idioszinkretikus eszköztárát. Így, a legmagasabb szintű működését tudatosan felszínre hozva és működtetve sokszorozza meg saját hatékonyságát a gyógyító-segítői hivatásában.
A NorahCoaching Szakmaspecifikus Egészségügyi Kommunikáció fejlesztés
módszertanának alapjai (a teljesség igénye nélkül)
- Amy Cuddy szociálpszichológus irodalmai (jelenlét, imposztor szindróma)
- Asszertív kommunikáció
- Coaching kompetenciák és etikai normák, coaching eszközök és módszerek (pl. brief, gestalt)
- Eric Berne – Emberi játszmák (Tranzakcióanalízis, Játszmák)
- Giacomo Rizzolatti kutatásai alapján ismert tükörneuronrendszer működése (kutatások, kísérletek)
- Giacomo Rosettini – Kontextuális hatások a fizioterápiában (kutatások, kísérletek)
- Helyzetfüggő vezetés – szituatív vezetési technikák
- Joe Navarro – Nonverbális kommunikáció (könyvek, cikkek, oktató anyagok)
- Louis Gifford – Mature Organism Model
- Luigi Onnis, Salvador Minuchin - Pszichoszomatikus rendszerelméletek, családterápiás rendszerelméletek
- Pszichológiai tanulmányok és ismeretek: általános- és személyiséglélektan, fejlődéslélektan, egészségpszichológiai, krízisek pszichológiája, pszichoszomatika, pszichiátriai ismeretek
- Dr. Máté Gábor irodalmai
- Mediációs technikák
- Dr. Robert Schleip kutatásai, erőadásai
- Rosenthal és Jacobson (1968), Smith, Mackie és Claypool (2016) – Pygmalion effektus
- Stephen W. Porges - Polyvagal Theory
- SWOT analízis
- Thomas-Kilmann modell (Konfliktus kezelési stratégiák)
stb.
Mi a gyógyulás?
„Nem gyógyítok. Kommunikálok. A kommunikáció gyógyít.”
Lehet, hogy egészségügyi dolgozóként nehéz elfogadni, de valójában senki nem gyógyít közvetlenül az Istenen és a természetes gyógyító mechanizmusokon kívül. Mi annyit tehetünk, hogy jó segítőként, a lehető legmagasabb ismereteink alapján igyekszünk a szervezet saját, egyéként is működő gyógyulási mechanizmusait segíteni, gyorsítani, a gátló tényezőket lehetőség szerint elhárítani. A szervezet pedig teszi a dolgát és gyógyul magától. Mi csak segítünk, hogy ezt minél zavartalanabbul, gyorsabban és hatékonyabban tehesse.
…nem más, mint a különböző szervrendszerek és szövetek közötti kommunikáció fejlesztése. Az izom-ín-szalag-porc-csont-erek-idegek vagyis a mozgási- keringési- belsőszervi- idegrendszeri- struktúrák és mentális valamint az emocionális rendszer összehangolása egy cél; a mozgás kivitelezése érdekben. A baj ott van, amikor ezek a rendszerek nem megfelelően kapcsolódnak vagy kommunikálnak egymással. Nincsenek összehangolva. Az összhang hiánya egy kommunikációs probléma a testen belül, amit sehogy máshogy nem lehet megoldani, csak az érintett rendszerek közötti kommunikáció elősegítésével és gyakoroltatásával. Ergo a mozgással. Ha szükséges, segítséggel, ha szükséges, eszközzel vagy teljesen önállóan. Nincs pirula. Nincs csodaszer. Nincs gyógytea ami a mozgást pótolja. Nem is lesz. Mozogj!
A segítség nem az, amit te annak szánsz. A segítség az, ami a másik fél számára valódi segítség. Ez pedig ritkán jön kívülről. A segítő csak a kommunikációhoz kell. Ehhez pedig kell egy közös nyelv. Ha te akarsz segítő lenni, az az alap, hogy te tanulod meg az ő nyelvét és azon kommunikálsz.
A kommunikáció gyógyít. A verbális és a nonverbális; a taktilis, a kinesztetikus, az auditív, a vizuális, az olfaktórikus, a mentális, a kognitív, az emocionális ingerek. Ezek válnak kémiai ingerekké is (pl. homronális feedback, gyulladás csökkentés, stb) és ha jól használjuk őket, nincsenek mellékhatásaik.
Ha segíteni akarsz, először tanulj meg kommunikálni! Önmagaddal, a páciensekkel…
Ha segítségre van szükséged, keress bátran!
— Vedd fel velem a kapcsolatot és
Amint tudlak, visszahívlak!